לעשות עסקים בסין

כמה כללי התנהגות שכדאי להכיר כשעושים עסקים בסין

בשנים האחרונות, היחסים הבינלאומיים המשופרים, הרפורמות הממשלתיות והכלכלה המתרחבת תורמים להגדלת ההשקעות הזרות שמחפשות לעשות עסקים בסין. המשמעות של עשיית עסקים בסין אומרת שאנשי עסקים מערבייים יהיו במגע תכוף יותר ויותר עם אנשים ופקידים סיניים בתחום העסקי. חשוב שאנשי עסקים אלה ילמדו על התרבות העסקית הסינית כולל כללי התנהגות עסקית, פרוטוקול ישיבות וטכניקות לניהול משא ומתן, על מנת למקסם את פוטנציאל נסיעת העסקים שלהם.

במדריך קצר זה שעוסק בשאלה "כיצד לעשות עסקים בסין", תמצאו כמה עובדות תרבותיות והשפעותיהן על התרבות וההתנהלות העסקית. עובדות אלה אינן אמורות, בשום אופן, להוות סיכום מקיף של מכלול הטיפים לגבי עשיית עסקים בסין, אלא להדגיש כמה תחומים מרכזיים חשובים שאתם עלולים להיתקל בהם.

קונפוציוניזם בעיקרו של דבר, סובב סביב הרעיון של הרמוניה במערכות יחסים. קונפוציוניזם מאמין שאם תתקיים התנהגות נאותה שתבוא לביטוי בחובות ,בכבוד ובנאמנות כמו גם במערכת היחסים בין השליט לנשלט – בעל ואישה, אב ובן, אח ואח, ורע לחבר – החברה כולה תתפקד בצורה מיטבית. כאשר עושים עסקים בסין אפשר לראות איך משפיעה התפיסה הקונפוציוניסטית על השיטות העסקיות. ביטויים עדינים מעידים על אי רצון לגרום לסכסוך. שמירה על התנהגות ראויה חשובה מאוד.

הכוונה במילה "פנים" מטרתה לייצג מוניטין טוב או כבוד. אדם שמעוניין לעשות עסקים בסין חייב ללמוד את הדקויות של המושג הזה ולהבין את ההשפעה האפשרית שיכולה להיות ל"פנים" על היכולת שלו לעשות עסקים בסין.

ל"פנים" יש ארבע קטגוריות :

  • כאשר ה"פנים" שלכם נחשפים הם נלמדים דרך מעורבות בפעולה או דרך הצרכים שלכם
  • כאשר אתם מראים את ה"פנים "שלכם לאחר דרך מחמאות וכבוד.
  • ה"פנים "שלכם מתפתחות במהלך ההתבגרות ועם הגיל וצבירת הניסיון. כאשר אתם מראה חכמה בפעולה על ידי הימנעות מטעויות, ה"פנים" שלכם גדלים.
  • ה"פנים" גדלים באמצעות מחמאות שאחרים מביעים כלפיכם על ידי גורם שלישי. להעניק לשמור ולהראות "פנים" זה מאוד קריטי כאשר עושים עסקים בסין. כאשר עושים עסקים בסין – המפגשים תמיד כרוכים בדרישת שלומם ובהחלפת ברכות עם האנשים שאיתם אתם נפגשים. בסין ,הפגישות מתחילות עם לחיצות ידיים בשילוב של הנהון ראש קל. חשוב להקפיד לא להיות יותר מדי נמרצים כאשר לוחצים ידיים כי הסינים משום שהם עלולים לפרש זאת כאגרסיביות רבה מדי מצדכם.

קחו בחשבון שהסינים לא להוטים למגע פיזי, במיוחד כאשר מדובר בתהליך של עשיית עסקים. הנסיבות היחידות שבהן מגע פיזי יכול להתקיים, הן כאשר המארח מנחה את האורח שלו. גם אז, המגע ייעשה אך ורק על ידי החזקת השרוול או דש הבגד של האורח. לכן, הקפידו מאוד לא לסטור בחיבה, לטפוח על השכם או להניח את היד שלכם על כתפיו של מישהו בסין.

שפה ותנועת גוף הם התחומים שאתם צריכים להיות מאוד מודעים אליהם כאשר אתם עושים עסקים בסין. חשוב מאוד שתקפידו תמיד להיות רגועים ממוקדים ומבוקרים. תנוחת הגוף שלכם צריכה להיות תמיד רשמית וקשובה כך שתצליחו להעביר לאדם שמולכם מראה של שליטה עצמית ולהוכיח שאתם אכן ראויים לכול כבוד מצידו.

בפגישה הראשונה שלכם עם הנציג הסיני, עליכם להחליף כרטיסי ביקור. חשוב לוודא שצד אחד של הכרטיס תורגם, ולנסות להדפיס את האותיות הסיניות באמצעות דיו זהב כי זה נחשב בסין צבע משמח. רצוי לציין בפני המארח שלכם מהי הדרגה שלכם בעבודה ומהם הכישורים שלכם בתחום. כשאתם מקבלים כרטיס ביקור מהמארח הסיני, עדיף להניח אותו בתיק מאשר בארנק או בכיס שלכם.

קראו עוד בנושא טיפים לעשיית עסקים בסין

עובדים במפעל בסין

סחורה מסין בארגזים

עמדת תפירה במפעל בסין

מוצרים מסין

מוצרי קידום מכירות מסין

מוצרי קידום מכירות מסין

כיסויים לטלפונים מסין

קרמיקה בסין

מוצרי קידום מכירות מסין