תרבות עסקית בסין – דברים שכדאי לדעת

כדי לייבא בהצלחה מוצרים שונים מסין, למשל רהיטים או מוצרי חשמל, חשוב להבין את התרבות העסקית השונה ולהכיר וליישם את כללי ההתנהגות הנהוגים בסין. יש לזכור כי התרבות הסינית הינה עתיקת יומין והיא משפיעה על התרבות העסקית במדינה. כדאי לדעת כי תרבות עסקית בסין מבוססת על מעמדות, היררכיה, גיל ועוד. כאשר נפגשים עם ספקים סינים לא ניגשים ישר לעניין העסקי אלא יש לפתח קשר אישי, חשוב לשמור על הקשר לאורך כל שלבי העסקה וגם לאחריה.

סבלנות, נימוס, כבוד וטיפוח קשרים אישיים

הסינים מייחסים חשיבות עצומה לתרבות העתיקה שלהן, הם רואים בסין כמדינה מרכזית בעולם, לכן הם מצפים מלקוחות ומאנשי עסקים מהמערב להתנהג בהתאם ולכבד אותם ואת התרבות שלהם. אגב, הסינים מעריכים את היהדות בגלל המסורת העתיקה וחשיבותה.

הכללים העסקיים בסין שונים, יש לזכור כי המדינה מושפעת מתורת הקומוניזם, וגם הממשלה נוהגת להתערב ולשלוט ביד רמה בכלכלה המקומית, כמו גם בחיי האזרחים. לכן המושג של זכויות קנייניות וזכויות יוצרים שונה בהשוואה לקיים במערב, אין בסין מושג הקובע מה שלי ומה שלך, לכן ניתן גם לבצע יבוא מקביל בקלות יחסית, גם ללא אישור או הסכמה מבעלי המותג.

לשמור על כללי התנהגות הולמים

במפגש הראשון עם ספקים ומשווקים סינים חשוב להקפיד על כללי התנהגות הולמים ונאותים, מומלץ להגיע לפגישה עם מתורגמן מנוסה מאחר וסינים רבים אינם שולטים בשפה האנגלית, אך הם לעולם לא יודו בכך, וזהו פתח לצרות כאשר מעוניינים לייבא מוצרים שונים. כמו כן, בפגישה העסקית הראשונה לא נהוג לשוחח על עסקים, פוליטיקה, ענייני כספים, מין, סטטוס משפחתי וכיוצא בזה, יש להתמקד בשיחות על תחביבים, ספורט, מסעדות, טיולים וכדומה.

כדי ליצור קשר עסקי איכותי לטווח הרחוק מומלץ גם לבלות לפחות פעם אחת יחד, הסינים אוהבים להיפגש ולבלות במועדוני קריוקי ובמסעדות. חשוב לדעת כי הסינים אינם אוהבים אנשי עסקים שמנפנפים מולם בידיים, תכונה המאפיינת ישראלים רבים, הסינים רואים בכך חולשה, גם בהבעות פנים הם רואים חולשה ולכן הם מקפידים על ארשת פנים קפואה וחסרת הבעה.

בנוסף, לעולם אין לאחר לפגישה עם סיני מאחר והמקומיים רואים בכך עלבון והם עשויים לבטל את העסקה או להקשיח תנאים.

יבוא מסין בעזרת חברה מקצועית

ישראלים רבים הבינו זה מכבר כי יבוא תכולת בית מסין מעניקה להם יתרונות רבים, בראש ובראשונה חיסכון עצום בעלויות ריהוט ועיצוב הבית, אך יש יתרונות נוספים כמו היצע אינסופי של מוצרים ופריטים. עם זאת, מומלץ לבצע יבוא רהיטים מסין או יבוא של מוצרים אחרים רק בעזרת חברה מקצועית המתמחה בנושא, לחברה יש קשרים עסקיים במדינה העצומה בגודלה, צוות מקומי אמין ויעיל והכרות עם התרבות העסקית השונה.

כאמור, תרבות עסקית בסין שונה ממה שישראלים מכירים, כדי להימנע מטעויות, מקשיים, ממבוכה ומפגיעה ברגשות הסינים, אין לוותר על ליווי צמוד של צוות מנוסה מחברה מקצועית.