תהליכי בקרת איכות בסין

בקרה מקדימה ובמהלך הייצור ועלויות

האמרה: "נבון אינו נכנס מראש לצרה שחכם יודע לצאת ממנה" מוכחת שוב ושוב כנכונה במסחר עם ספקים סיניים. לצערנו, אנו נתקלים שוב בקרת איכות בסין ושוב בלקוחות שפונים אלינו מאוחר מדי מכדי שנוכל לעזור להם להתיר את התסבוכת שנקלעו אליה במהלך יבוא מסין ללא כל בקרת איכות.

אנו מנצלים את פלטפורמת החברה שלנו בסין כאשר מתעורר צורך להגיש תביעה כנגד ספק סיני בבית המשפט בסין. התהליך לוקח זמן, עולה כסף אך גם מניב תוצאות שכמובן אפשר היה למנוע מראש אם ההתנהלות הייתה שקולה, זהירה ואחראית.

בעידן האינטרנט, כל אחד רוצה להיות ייבואן, והכל נראה "קלי קלות". מקישים את שם המוצר הנדרש ב"עלי בבא" ומיד מופיעים עשרות יצרנים במחירי "כמעט חינם". אתם שולחים מייל לאחד היצרנים ומקבלים מענה מהיר באנגלית. הכול נראה חלק, ברור ופשוט. כעת אתם מעבירים ליצרן מקדמה ואפילו מקבלים ממנו דוגמא וממתינים להודעתו שתהליך הייצור הסתיים. כעת, לפני שהספק מוציא את המשלוח, אתם מתבקשים להעביר אליו את יתרת הסכום.

הבעיה היא שלא תמיד איכות הסחורה שמגיעה היא האיכות שהזמנתם. אז מתחיל דין ודברים עם הספק, שברובם המכריע של המקרים מתנער מאחריות.

למעשה, הניסיון שלנו מלמד שברוב המקרים בהם אנו מעורבים בתהליכי בקרת האיכות, יימצאו בשלב כלשהו הבדלים בין המצוי לרצוי. אין ספק שכאשר הדברים מטופלים היטב בשלבים הראשונים, אפשר למנוע בהמשך נזק לשני הצדדים.

לכן, עצתי הפשוטה לכל המתחילים היא: פנו למי שיש לו כבר ניסיון בתחום היבוא מסין. לא חשוב למי. בוודאי תשמעו ממנו סיפורים מסמרי שיער. כל מה שחשבתם שלא יכול לקרות – כבר קרה!

רובם המכריע של היבואנים בארץ ובעולם נעזרים באופן תדיר בשרותיהן של חברות אמינות שמציעות שירותי בקרת איכות בסין. אנו עוסקים בתחום הייבוא יותר מ-20 שנה. חיים ועובדים בסין כבר למעלה מ-12 שנה. מאמר זה נכתב כדי למנוע מכם עגמת נפש וכדי שתוכלו ללמוד מהניסיון שלנו ולא ללמוד על בשרכם וכספכם.

להלן תהליכי העבודה המומלצים והנחוצים לכל מי שמעוניין להתחיל בעסקי יבוא מסין. ביצוע תהליכים אלה ימזער למינימום את הסיכון.

מיון וביקורת מפעל מקדמית

אנו ממליצים מאד על בדיקת ספקים בסין. הבדיקות הבאות, שיבוצעו אצל הספק שאתו אתם רוצים להתחיל לעבוד, או אצל הספק שאתו יצרתם קשר עסקי כלשהו:

ביקור במפעל ובדיקת פרופיל המפעל ומהימנותו.

בדיקת תהליכי הייצור, קווי הייצור, המכשור ותפוקת המפעל.

בדיקת מערכת בקרת האיכות במפעל.

בדיקת העמידה בתקני איכות בינלאומיים והמצאת מסמכים רלוונטיים.

בדיקת תהליכי מחקר ופיתוח.

מניסיוננו, בדיקות אלה יכולות לחסוך זמן ומשאבים רבים שמבוזבזים על התקדמות עקרה עם ספק שאינו מתאים לדרישות הסף שלכם.

בקרת איכות ראשונית

בקרת איכות ראשונית מבוצעת מיד עם הודעת הספק על קבלת חומר הגלם ועם הכניסה לתחילתו של תהליך הייצור בהמוני. כך ניתן לוודא שהמוצר אכן מיוצר מהחמרים הנכונים, במידות המתאימות ובשאר האפיונים הנדרשים. אם מתעוררת בעיה כלשהי שנובעת מאי הבנה, או כל בעיה אחרת – זה בדיוק הזמן לעצור. לפני שייגרם נזק שיהיה קשה לתקן.

בקרת איכות במהלך הייצור הסדרתי

במהלך הייצור הסדרתי יש לוודא שוב שכל המוצרים אכן מיוצרים היטב, שלאורך כל תהליך הייצור אין ירידה באיכות ושלוח הזמנים אכן תואם את ציפיות המזמין.

ביקורת בזמן האריזה וההמכלה

יש צורך לשים לב שהמוצרים נארזים בהתאם להזמנת הלקוח. בהרבה מקרים נתקלנו במוצרים שיוצרו היטב, אך נארזו גרוע, כך שלבסוף הלקוח קיבל מוצרים פגומים ולמעשה חסרי שימוש.

יש לשים לב שהקרטונים לאריזה הם אכן חדשים, ושמשקל כל קרטון תואם למה שסוכם מראש.

יש לוודא שכמות הפריטים הנארזת בכל קרטון היא נכונה ותואמת את ההזמנה.

בזמן המכלת המכולה, יש להקפיד על המכלה נכונה. קל למעלה וכבד למטה, וכמו כן לבצע בדיקה של הכמות הסופית המועמסת למכולה.

חשוב להיות נוכחים עד לשלב חתימת דלתות המכולה באזיקון העופרת ע"י נציג חברת בקרת האיכות. יש להעביר את הצילום ללקוח, כך שיוכח שהמכולה שהוא מקבל חתומה ונעולה באותו אזיקון ולא נפתחה בשלב כלשהו.

עלות שרותי בקרת האיכות

חברות בקרת איכות רבות מפרסמות באינטרנט את עלות השרות כעלות קבועה או כנגזרת באחוזים מערך כל ההזמנה. אל תאמינו לחברות אלה. אין דין לקוח אחד כמשנהו. חברות מסוג זה עלולות להפתיע בהמשך עם עלויות נוספות.

עלות בקרת האיכות, כמו כל חליפה אישית, חייבת להיות תפורה עבור כל לקוח בנפרד. העלות נגזרת ממספר הבדיקות הנדרש, מסוג הבדיקות הנדרש, ממיקום היצרן ומשקלול כל השירותים הנדרשים.

חברה אמינה לא יכולה למסור לכם סכום קבוע כלשהו עבור שרותי אבטחת האיכות. יש צורך להיפגש, להבין היטב את הנדרש ואת ציפיות הלקוח, לתאם ציפיות ולסכם את העלות בשיתוף עם הלקוח.

שירותים נוספים הנדרשים ליבואנים

ליווי לתערוכות, ליווי לביקור במפעלים, תרגום בשלבי המשא ומתן, תרגום מסמכים, התאמת ציפיות ו"תרגום" שפת גוף וניואנסים המוכרים רק לסינים. הזמנת מלונות וטיסות פנימיות בסין, שרותי אכסון בסין, איסוף מספקים שונים למחסן מרכזי אחד, הנפקת רישיון ייצוא, הנפקת מסמכי שילוח, שרותי שילוח בינלאומי בקורייר / שילוח אווירי / שילוח ימי לכל מקום בעולם ושירותי שינוע בתוך סין.

בקרת איכות במפעל

סחורה מסין