יבוא מוצרי חשמל מסין – מה מיוחד במוצרים אלה לעומת מוצרי יבוא אחרים?

יש כמה דברים חשובים שצריך לדעת כאשר עומדים לבחור ביצרן מוצרי חשמל ואלקטרוניקה סיני אמין, שלא מאפיינים יבוא של מוצרים אחרים.

פיתוח והתאמה אישית של מוצרי חשמל

שתי אפשרויות עומדות בפני יבואנים של מוצרי חשמל: רכישת מוצר OEM (Original Equipment Manufacturer) – ארגון שמכין מכשירים מחלקים שמיוצרים בארגון אחר. אפשר לרכוש מוצר OEM מעוצב אישית מאפס, או לייבא מוצר ODM (Original Design Manufacturer) – מחברה שמתכננת ומייצרת מוצר או מותג לפי מפרט של יצרן אחר.

לא כל חברה יכולה לפתח מוצרים חשמליים בשיטת OEM, כיוון ששיטה זו דורשת מומחיות טכנית ומימון בהיקף נרחב. מסיבות טבעיות יצרנים סינים לא מציעים שירותי פיתוח מוצרים בחינם. יבוא מוצרי חשמל מסין ממפעל OEM יהיה כרוך, קרוב לוודאי, בכך שהקונה הוא זה שיספק את כל המפרט הטכני הרלוונטי, לרבות הפרטים הבאים: קבצי CAD, קבצי עיצוב PCB, קוד מקור והדפסת קבצים.

עבור חברות סטארט-אפ רבות בתחום מכשירי החשמל, הגיוני יותר לקנות ממפעל CDM, ממפעל שמייצר מוצר סטנדרטי שאינו רק מותג אלא במידה מסוימת גם מותאם אישית.

מה צריך לדעת לפני שבוחרים יצרן מוצרי חשמל בסין?

ריכוז גבוה של תעשיית האלקטרוניקה והחשמל בסין נמצא במחוז הדרומי גואנגדונג (Guangdong), בעיקר בערים: שנזן, דונגוואן ו-גואנגזו (Shenzhen, Dongguan, Guangzhou). יחד עם זאת, רכיבים מיוצרים ברחבי העולם, חלקם על ידי יצרנים מקומיים וחלקם מיובאים מספקים ביפן, דרום קוריאה, גרמניה וארצות הברית.

לא כל יצרני האלקטרוניקה בסין שווים, בלי שום קשר למוצר עצמו. מי שעוסק בתחום יבוא מוצרים מסין חייב לדעת שהתעשייה מלאה ביצרנים וסוכנים קטנים וגדולים וגודלו של המפעל הממוצע קטן יותר ממה שיבואנים רבים מניחים. מפעלים רבים לא מורכבים יותר משתיים שלוש שורות הרכבה ומאוישים רק על ידי 50 עד 100 עובדים.

הרכבת מכשירי חשמל אינה בהכרח פיזיקה גרעינית, ורוב הרכיבים והחומרים נרכשים מקבלני משנה. יבוא מוצרי חשמל מסין מצריך בחירת יצרן אלקטרוניקה, ובלי קשר אם אתם קונים ממפעל ODM או OEM, עליכם לשקול את הדברים הבאים:

  • עמידה בדרישות התקן: עמידה בתקני הבטיחות הרלוונטיות היא חובה כאשר מייבאים מוצרי חשמל מסין לישראל. רוב היצרנים הסיניים לא יכולים להבטיח עמידה בתנאי התקן ולכן חשוב לוודא זאת לפני הבחירה בספק הסיני שלכם.
  • יכולות ייצור: ספקים מסוימים מרכיבים כרטיסי PCB (Printed Circuit Board – מעגלים מודפסים), מיצרים מעטפת או רכיבים אחרים שנרכשים ישירות מקבלני משנה. יצרנים אחרים, לעומת זאת מעצבים ומרכיבים את ה-PCB’s במפעל שלהם. יבוא מהסוג השני של יצרני מכשירי החשמל מקלה על פיתוח המוצרים החדשים ועל התאמה אישית של עיצובים קיימים.
  • מערכת בקרת איכות בסין (IOS): רוב יצרני האלקטרוניקה מפעילים תחנות בדיקה אחת או שתיים אך רק מעטים מהם מצייתים למערכת בקרת איכות מקיפה. קחו בחשבון שהפחתת שיעור הפגמים תתרום להשקעה חכמה יותר של כספכם. להרחבה בנושא בקרת איכות בסין כנסו לכאן.