איך לעבוד עם הספק הסיני

איתור ספקים אמינים ודרכי התקשרות

הרפובליקה העממית של סין שוכנת בדרום מזרח אסיה ונמצאת במרחק של כ – 8000 ק"מ מישראל כ- 10 שעות טיסה. המרחק העצום של סין מישראל הוא אולי הגורם הקשה ביותר להתמודדות כאשר רוצים ליצור קשרי מסחר עם הסינים. תוסיפו לזה את קושי השפה הסינית בעבור בעלי העסקים של העולם המערבי, את ההבדלים בין התרבויות והמנהגים השונים. נראה כי יש הרבה מכשולים בדרך ליצירת קשרי מסחר עם סין. אולם העידן הגלובלי שאנו חיים בו עוזר לנו להתמודד עם הקשיים האלו די בקלות. באמצעות טיסות ישירות שמביאות אותנו עד לסין בזמנים יחסית קצרים ותודות לרשת האינטרנט שדרכה אפשר לשאוב מידע כמעט על הכול, ומאפשר בקלות רבה יותר למצוא ספקים בסין לצורך ייבוא סחורות שונות ומגוונות.

ספקים מסין

הספקים בסין, יעשו כל מאמץ ע"מ למכור, הם זקוקים לעבודה סביב השעון כדי לקיים את כלכלת המפעל. לצורך כך ספקים בסין יבואו לקראת בעלי העסקים בכל הנוגע למחירים. לרוב הם ישאלו אותם מהו טווח המחירים שהם מוכנים לשלם וינסו להציע את המחיר הקרוב ביותר או אפילו להסכים עם המחיר שהקניין הציע.

הבעיה היא, שהספק לאחר שהתחייב למחיר נמוך מדיי, יעשה כל מאמץ כדי להשאיר רווח עבורו, וזאת על חשבון איכות המוצר, או עלות המרכיבים שבו. במקרים חריגים, כשייווכח שהמחיר אינו משאיר עבורו שולי רווח מספיקים, הוא פשוט לא ייצר כלל, ויתחמק מתשובות בתואנות שונות. מהחזר תשלום המקדמה אשפר לשכוח כמובן…

את הספקים בסין ניתן למצוא בכמה דרכים, כמובן שיש את הדרך המסורתית של נסיעה לתערוכות שונות המתקיימות בסין על בסיס קבוע. בטרם הנסיעה כדאי לבדוק באינטרנט, שכן קיימים אתרים רבים ברשת שמספקים מידע על ספקים בסין על הסחורות שהם מציעים, ועל המחירים. בסין קיימים דילרים רבים שבעצם קונים ומוכרים הכל, יש להם אתרים מושקעים, הם בד"כ דוברי אנגלית,  והם גם המסוכנים ביותר, משום שאין להם יכולת לתת מענה במקרה של בעיה, במקרה של בעיה הם נעלמים. וחשוב לזהות אותם מבין הייצרנים האמיתיים

ייבוא מסין

תהליך היבוא מסין חייב להיות מתוכנן היטב, ישנה עדיפות רבה שלא להוריד את המחיר לרמות נמוכות מידי שכן אז סביר להניח שאיכות המוצר נפגעת. הסינים אמנם יכולים לייצר בעלויות נמוכות מאוד אבל גם הרווח שלהם נפגע כאשר המחיר נמוך מידי ואז הם עלולים שלא להשקיע יותר מידי בטיב המוצר. ישנן חברות רבות המספקות ייעוץ והכוונה בכל הנוגע לנושא של יבוא מסין והעבודה עם ספקים בסין. כמובן שישנה עדיפות לחברות אמינות בעלות ניסיון רב וממליצים מוכחים, המחזיקות משרדים מקומיים בסין עם עובדים סינים שמכירים את השפה. עדיף תמיד לעבוד עם איש קשר סיני דובר אנגלית כדי למנוע רעשים בתקשורת בין שני הצדדים שיוצרים אי הבנות מיותרות. יש לבדוק את המפעל שממנו מזמינים את המשלוח לפני שנותנים את המקדמה וכמובן שיש לבצע בקרת איכות לאורך כל פס הייצור. חשוב מאוד לתת הוראות מאוד ברורות לספקים בסין שלא משאירים מקום לבחירה שלהם וזאת משום שסביר להניח שיבחרו את הזול יותר ולא בהכרח יתאימו לרצונות הלקוח המשלם. רצוי מאד ולעתים גם הכרחי לקבל דוגמא מוחשית של המוצר לפני ייצור בסין של כל הכמות הסדרתית.

סחורה ארוזה במפעל בסין

מפעל סיני