ייבוא מבוקר מסין – מה חשוב לבדוק?

בקרת איכות למוצרים מסין

יבואנים רבים בוחרים לייבא את הסחורות שלהם מסין בעיקר בגלל שיקולים כלכליים, סין היא היצואנית הגדולה ביותר בעולם בעיקר בגלל מוצר שעבר בקרת איכות בסין המחירים שנמוכים שהיא מציעה עבור ייצור מוצרים. כ – 40% מהכלכלה הסינית מבוססת על יצוא לכל השווקים בעולם. אולם בגלל היותה מכונת ייצור גדולה כל כך היא מייצרת את כל מוצריה בהיקפים עצומים במהירות אדירה כאשר מחליטים לבצע ייבוא מסין חשוב מאוד לקחת בחשבון את האלמנטים האלו שכן היבואן חייב להיות עם האצבע על הדופק ותמיד ערני לגבי המוצר שאותו הוא מחליט לייבא, טיבו, ואיכותו. הפערים של השפה התרבות וההתנהגות בין הסינים לבין אלו שמזמינים מוצרים מהם, והתשלום לייצרן לפני שהיבואן רואה את המוצר הסופי, יכולים לבוא לידי ביטוי במוצר הסופי הנחות באיכותו, שאותו ייצר הספק הסיני. מה שעלול לגרום להפסדים רבים של היבואן

ביקורת איכות

ישנן בעיות רבות בפס הייצור של הספקים הסיניים ולכן חשוב מאוד לערוך ביקורת איכות לאורך כל תהליך הייצור. כאמור מכיוון שהסינים מייצרים כמויות אדירות של מוצרים במהירות הם נוטים "לעגל פינות" בהרבה מקרים כדי לסיים את הייצור כמה שיותר מהר. זהו מקומה של ביקורת איכות להיות ערנית ולשים לב כי המוצרים מיוצרים בהתאם למפרט המצוין בהזמנה. הסינים אוהבים לחסוך בחומרי גלם, וקורה בהרבה מקרים שהספק הסיני לאחר אישור דוגמא, מנסה להוריד את איכות חומר הגלם של המוצר בייצור ההמוני, גם לאחר אישור הדוגמא שנשלחה בפועל ובכך לצמצם עלויות להרוויח עוד כמה סנטים. זוהי תופעה שניתן למנוע באמצעות ביקורת איכות שנמצאת במקום ומוודאת שהמוצרים נעשים בהתאם להסכם הראשוני.

הסינים לא תמיד רואים את הדברים באותה הצורה שאנו רואים אותם ולכן לעתים יכול להיווצר מצב שבו המוצר הסופי אינו תואם את ההזמנה אלא רק קרוב למוצר המבוקש על ידי קווים כלליים כך יכולים להיות הבדלים בצבעים או בגדלים. יכול להיות חיסכון באריזה, כך שגם אם המוצר יוצר היטב, הוא ייפגם בדרכו לארץ עכב חיסכון באריזה או שיטת אריזה לא מתאימה, כמו כן נפוץ חוסר עקביות באיכות המשלוחים כלומר לעתים הסינים יבצעו את המשלוחים הראשונים בצורה הטובה ביותר ולאחר מכן יתחילו לזלזל ואז עלולות להיווצר בעיות מיותרות.

ביקורת איכות למניעת בעיות מיותרות

ביקורת איכות יכולה להפחית באופן דרמטי את הסיכון בייבוא ובעיות בטיב המוצר המיובא מסין שלעתים רבות, ללא פיקוח עלול להיות לוקה בחסר ובעל פגמים רבים. הספק הסיני לא לוקח אחריות על המוצרים שהוא מייצר ופה בעצם טמונה הבעיה הגדולה. בהיותו שוק ייצרני מתפתח שהביקוש אליו רק הולך וגדל הספקים הסיניים לא דואגים לשמור על לקוחותיהם, מעבר לכך אין אפשרות לתבוע ספקים מסין, אין אחריות מקצועית על המוצרים, וכל הכסף על משלוח מגיע לספקים הסיניים עוד לפני שהקונה בכלל ראה את המוצרים. כך שלקוח בעצם מסכן את כספו. ולכן ההגנה היחידה שיש לקונה היא בעצם ביצוע ביקורת איכות בשטח, לאורך כל קו הייצור תוך כדי פיקוח שאכן הספקים הסיניים עושים את העבודה הנדרשת מהם בהתאם למפרטים ולהסכם שנעשה במעמד הקנייה.

סידור סחורה בארגזים

תפירה

עובדים במפעל בסין